Rokavlon.com No2

Αθλητικό & Χρηματιστηριακό καφενείο - www.xbet.actionboard.net - www.xbet.forumotion.com

ΦόρουμΦόρουμ  PortalPortal  PublicationsPublications  Σύνδεση  ΕγγραφήΕγγραφή  Όροι Εγγραφής Όροι Εγγραφής  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Βουλή TV LiveΒουλή TV Live  xbet-YouTubexbet-YouTube  ΚαιρόςΚαιρός  Στοίχημα Στοίχημα  calculatorcalculator  

Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.ΕνότηταΜοιραστείτε | 

Ξέρετε να αγαπάτε τον εαυτό σας?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
xbet

Registration date : 13/01/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Ξέρετε να αγαπάτε τον εαυτό σας?   Κυρ 30 Μαρ 2014 - 17:01

Όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα του τεστ σας συμβουλεύουμε να μάθετε να αγαπάτε τον εαυτό σας γιατί, αν δεν αγαπάτε εσείς τον εαυτό σας, δεν θα σας αγαπήσουν και οι άλλοι.

Only one answer may be selected.
The test has 10 questions.
start test
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://xbet.forumotion.com
xbet

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξέρετε να αγαπάτε τον εαυτό σας?   Κυρ 30 Μαρ 2014 - 17:05

Τεστ αυτοεικόνας: Πόσο αγαπάτε τον εαυτό σας;
Κάντε το παρακάτω τεστ για να διαπιστώσετε πόσο καλή εικόνα έχετε για τον εαυτό σας. Το τεστ δημοσιεύεται στο Διαδίκτυο από το Πανεπιστήμιο Μπροκ στον Καναδά.

Αξιολογήστε τις παρακάτω προτάσεις με βάση την παρακάτω κλίμακα:
Α. Συμφωνώ απόλυτα
Β. Συμφωνώ
Γ. Διαφωνώ
Δ. Διαφωνώ τελείως

1. Πιστεύω ότι αξίζω, τουλάχιστον όσο αξίζουν και οι άλλοι.

2. Πιστεύω ότι έχω αρκετές αρετές.

3. Γενικά,πιστεύω ότι έχω αποτύχει στη ζωή μου.

4. Επηρεάζω με πολλούς τρόπους τους γύρω μου.

5. Μπορώ να κάνω πράγματα το ίδιο καλά όσο και άλλοι.

6. Δεν έχω πολλά στη ζωή μου για τα οποία αισθάνομαι περηφάνια.

7. Κρατώ μια θετική στάση απέναντι στον εαυτό μου.

8. Επηρεάζω τους άλλους όσο με επηρεάζουν και εκείνοι.

9. Γενικά, αισθάνομαι ικανοποίηση από τη ζωή μου και τον εαυτό μου.

10. Μακάρι να είχα περισσότερο σεβασμό για τον εαυτό μου.

11. Αισθάνομαι άχρηστος/η μερικές φορές.

12. Μερικές φορές νιώθω πως δεν αξίζω τίποτα.

Απαντήσεις

Υπολογίστε τη βαθμολογία σας σύμφωνα με τα παρακάτω:

1) Α=4 Β=3 Γ=2Δ=1

2) Α=4 Β=3 Γ=2Δ=1

3) Α=1 Β=2 Γ=3Δ=4

4) Α=4 Β=3 Γ=2Δ=1

5) Α=4 Β=3 Γ=2Δ=1

6) Α=1 Β=2 Γ=3Δ=4

7) Α=4 Β=3 Γ=2Δ=1

8) Α=4 Β=3 Γ=2Δ=1

9) Α=4 Β=3 Γ=2Δ=1

10) Α=1 Β=2 Γ=3Δ=4

11) Α=1 Β=2 Γ=3Δ=4

12) Α=1 Β=2 Γ=3Δ=4

Έως 20 βαθμοί:Πολύ κακή αυτοεικόνα

Από 21 έως 29βαθμοί: Κακή αυτοεικόνα

Από 30 έως 38βαθμοί: Κανονική αυτοεικόνα

Από 39 έως 47βαθμοί: Καλή αυτοεικόνα
48 βαθμοί: Πολύ καλή αυτοεικόνα

Πηγή: http://www.onmed.gr/ygeia-psyhikh/301924/test-autoeikonas-poso-agapate-ton-eauto-sas/#ixzz2xSFW2X7X
xbet

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξέρετε να αγαπάτε τον εαυτό σας?   Κυρ 30 Μαρ 2014 - 17:16

Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά

Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, μπόρεσα να καταλάβω ότι ο συναισθηματικός πόνος και η θλίψη, απλώς με προειδοποιούσαν να μη ζω κόντρα στην αλήθεια μου.
Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, κατάλαβα σε πόσο δύσκολη θέση ερχόταν κάποιος
με το να του επιβάλλω τις επιθυμίες μου, παρότι ήξερα ότι ούτε ήταν κατάλληλη η στιγμή ούτε ο άνθρωπος ήταν έτοιμος, ακόμα κι αν αυτός ο άνθρωπος ήμουν εγώ.
Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ.

Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, έπαψα να λαχταρώ μια άλλη ζωή και μπόρεσα να δω
ότι τα πάντα γύρω μου με προκαλούσαν να μεγαλώσω.
Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ.

Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, κατάλαβα ότι βρίσκομαι πάντα και σε όλες τις περιστάσεις, την κατάλληλη στιγμή και στο σωστό μέρος και ότι όλα όσα γίνονται είναι σωστά. Από τότε κατάφερα να γαληνέψω.
Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε ΑΠΟΔΟΧΗ.

Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, έπαψα να στερούμαι τον ελεύθερο χρόνο μου και σταμάτησα να κάνω μεγαλόπνοα σχέδια για το μέλλον. Σήμερα κάνω μόνο ό,τι με ευχαριστεί και με γεμίζει χαρά, ό,τι αγαπώ και κάνει την καρδιά μου να γελά, με τον δικό μου τρόπο και στους δικούς μου ρυθμούς.
Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ.

Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, απελευθερώθηκα από ό,τι δεν ήταν υγιές για μένα.
Από φαγητά, άτομα, πράγματα, καταστάσεις και από ό,τι με τραβούσε συνεχώς μακριά από τον ίδιο μου τον εαυτό. Στην αρχή το ονόμαζα “υγιή εγωισμό”.
Αλλά σήμερα ξέρω ότι είναι ΑΥΤΑΓΑΠΗ.

Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, έπαψα να θέλω να έχω πάντα δίκιο. Έτσι έσφαλλα πολύ λιγότερο.
Σήμερα κατάλαβα ότι αυτό το λέμε ΑΠΛΟΤΗΤΑ.

Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, αρνήθηκα να συνεχίσω να ζώ στο παρελθόν και να ανησηχώ για το μέλλον μου. Τώρα ζώ περισσότερο τη στιγμή όπου ΟΛΑ συμβαίνουν.
Έτσι σήμερα, ζώ την κάθε μέρα και αυτό το λέω ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ.

Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, συνειδητοποίησα ότι η σκέψη μου μπορεί να με κάνει μίζερο και άρρωστο. Όταν όμως επικαλέστηκα τις δυνάμεις της καρδιάς μου, η λογική απέκτησε έναν πολύτιμο σύντροφο.
Αυτή τη σχέση την ονομάζω σήμερα ΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.

Δεν υπάρχει λόγος να φοβόμαστε τις αντιπαραθέσεις, τις συγκρούσεις και τα προβλήματα με τον εαυτό μας και τους άλλους γιατί καμιά φορά, ακόμα και τα άστρα εκρήγνυνται και δημιουργούνται νέοι Γαλαξίες.
Σήμερα ξέρω ότι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ !

________

Αναφέρεται από πολλούς ότι είναι από την ομιλία του Τσάρλι Τσάπλιν, στα 70στά γενέθλια του. Όμως στην πραγματικότητα, δημοσιεύτηκε το 2001 από τους Kim & Alison McMillen στο βιβλίο "When I loved myself enough"
xbet

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξέρετε να αγαπάτε τον εαυτό σας?   Κυρ 30 Μαρ 2014 - 17:19

Για ν” αγαπήσετε τους άλλους, πρέπει, πρώτα, ν’αγαπήσετε τον εαυτό σας.

Μπορούμε να δώσουμε στους άλλους, μόνο αυτά που έχουμε εμείς οι ίδιοι.

Αυτό ισχύει ιδιαίτερα για την αγάπη.

Δεν μπορείς να δώσεις αυτά που δεν έχεις μάθει και δεν έχεις βιώσει.

Η αγάπη δεν είναι πράγμα, επομένως δεν χάνεται όταν προσφέρεται. Μπορείτε να προσφέρετε την αγάπη σας απόλυτα σε εκατοντάδες ανθρώπους, κι όμως να διατηρείτε την ίδια αγάπη που είχατε πρωταρχικά.

Είναι σαν τη γνώση.
Ο σοφός άνθρωπος μπορεί να διδάξει όλα όσα ξέρει,αλλά να εξακολουθεί να ξέρει όλα όσα έχει διδάξει.

Αγαπώντας τον εαυτό μας δεν εξυπονοούμε, μια εγωκεντρική πραγματικότητα ,σαν αυτής της κακιάς μητριάς στη Χιονάτη.

Το ν” αγαπάς τον εαυτό σου σημαίνει ν`αγωνίζεσαι για να διατηρήσεις τη μοναδικότητα σου. Η γνώση του εαυτού σας σαν μοναδικό θα σε κάνει να θέλεις να ανταγωνιστείς τον εαυτό σου να γίνεις όχι μόνο ένα καλό άτομο, αλλά το καλύτερο, το πιο αγαπητό, το πιο αισθαντικό, το πιο έξυπνο, αξιαγάπητο άτομο, που ο άνθρωπος είναι ικανός να γίνει. Όλοι είμαστε διαφορετικοί. Όλοι έχουμε να δώσουμε κάτι που δεν το έχει κανένας άλλος στον κόσμο. Δεν καταλαβαίνω γιατί οι άλλοι προτιμούν πάντα να μας υποβιβάζουν αντί να μας ενθαρρύνουν να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι.

Γνωρίζετε πως δεν υπάρχουν δυο άνθρωποι που να αγκαλιάζουν το ίδιο?

Ας δούμε κάποιους τρόπους για το πως να προσφέρουμε αγάπη π.χ Δίπλα μας (οπουδήποτε) βρίσκεται ένας μοναχικός άνθρωπος που έχει ανάγκη την παρέα μας ή μια ταλαιπωρημένη πωλήτρια που έχει ανάγκη να της πούμε ένα μπράβο.  Άπειρα πράγματα. Αλλά αυτά τα μικρά πράγματα έχουν σημασία.

Μου αρέσει να σκέφτομαι ότι την ημέρα που γεννήθηκα,ο κόσμος μου δόθηκε σαν δώρο. Με τρομάζει το γεγονός ότι ελάχιστοι άνθρωποι έλυσαν ακόμη και την κορδέλα! Σκίσε το χαρτί! Άνοιξε το κουτί! Είναι γεμάτο με αγάπη και μαγεία και ζωή και χαρά και θαύματα και πόνο και δάκρυα! Όλα αυτά είναι δώρα για σένα, επειδή είσαι άνθρωπος! Αυτό σημαίνει ζωή! Και είναι τόσο συναρπαστική! Άνοιξε το κουτί και ποτέ δε θα πλήξεις!

ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΧΑΘΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΔΩΡΟ!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την xbet στις Τρι 1 Απρ 2014 - 12:06, 1 φορά
xbet

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξέρετε να αγαπάτε τον εαυτό σας?   Κυρ 30 Μαρ 2014 - 17:22

Γράμμα στην κόρη μου

Πριν πεθάνω, κόρη μου, θα' θελα να 'μαι σίγουρος ότι σου έμαθα:

~ Να χαίρεσαι τον έρωτα

~ Να έχεις εμπιστοσύνη στις δυνάμεις σου

~ Να αντιμετωπίζεις τους φόβους σου

~ Να ενθουσιάζεσαι με τη ζωή

~ Να ζητάς βοήθεια όταν τη χρειάζεσαι

~ Να επιτρέπεις να σε παρηγορούν όταν πονάς

~ Να παίρνεις τις δικές σου αποφάσεις

~ Να υπερασπίζεσαι τις επιλογές σου.

~ Να είσαι φίλη του εαυτού σου

~ Να μη φοβάσαι μήπως γελοιοποιηθείς

~ Να ξέρεις πως αξίζεις να σ' αγαπάνε

~ Να μιλάς στους άλλους τρυφερά

~ Να αγαπάς και να φροντίζεις το παιδάκι που έχεις μέσα σου

~ Να μην εξαρτάσαι από την επιδοκιμασία των άλλων

~ Να μην επωμίζεσαι τις ευθύνες όλων

~ Να μην κυνηγάς το χειροκρότημα αλλά τη δική σου ικανοποίηση από το γεγονός

~ Να δίνεις γιατί θέλεις, ποτέ γιατί νομίζεις πως είναι υποχρέωσή σου

~ Να δέχεσαι τους περιορισμούς και την αδυναμία σου χωρίς θυμό

~ Να μην επιβάλλεις τα κριτήριά σου ούτε να επιτρέπεις να σου επιβάλλουν οι άλλοι τα δικά τους

~ Να λες το ναι μονάχα όταν το θέλεις και να λες όχι χωρίς ενοχές

~ Να ρισκάρεις περισσότερο

~ Να δέχεσαι την αλλαγή και ν' αναθεωρείς τις πεποιθήσεις σου

~ Να προσπαθείς να γιατρέψεις τις παλιές και τις πρόσφατες πληγές σου

~ Να φέρεσαι και να απαιτείς να σου φέρονται με σεβασμό

~ Να σχεδιάζεις το μέλλον αλλά να ζεις το παρόν

~ Να εμπιστεύεσαι τη διαίσθησή σου

~ Να καλλιεργείς σχέσεις υγιείς όπου ο ένας στηρίζει τον άλλο

~ Να κάνεις την κατανόηση και τη συγγνώμη προτεραιότητές σου

~ Να δέχεσαι τον εαυτό σου όπως είναι

~ Να μεγαλώνεις μαθαίνοντας από τις αποτυχίες σου

~ Να επιτρέπεις στον εαυτό σου να λύνεται στα γέλια μες στο δρόμο χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
{Είναι το υπέροχο γράμμα-παρακαταθήκη που έγραψε Χόρχε Μπουκάι στην κόρη του Κλαούντια όταν αυτή ήταν 18 χρόνων, σε περίπτωση που εκείνος πεθάνει. Το διάβασε ο ίδιος στην παρουσίαση του βιβλίου του "Να βλέπεις στον έρωτα", στο ξενοδοχείο «Athens Plaza» στην Αθήνα, το Δεκέμβριο του 2009.}
xbet

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξέρετε να αγαπάτε τον εαυτό σας?   Κυρ 30 Μαρ 2014 - 17:24

Νομίζουμε ότι δεν μπορούμε

-Δεν μπορώ του είπα. Δεν μπορώ!

-Σίγουρα; με ρώτησε αυτός.

-Ναι. Πολύ θα ήθελα να μπορούσα να σταθώ μπροστά της και να της πω τι νιώθω... Ξέρω, όμως, ότι δεν μπορώ!!!

Ο Χόρχε κάθισε σαν το Βούδα πάνω σ΄ εκείνες τις φριχτές μπλε πολυθρόνες του γραφείου του χαμογέλασε, με κοίταξε στα μάτια και, χαμηλώνοντας τη φωνή όπως έκανε κάθε φορά που ήθελε να τον ακούσουν προσεκτικά, μου είπε:

-Να σου πω μια ιστορία... Και χωρίς να περιμένει να συμφωνήσω, ο Χόρχε άρχισε να αφηγείται:

"Όταν ήμουν μικρός μου άρεσε πολύ το τσίρκο, και στο τσίρκο μου άρεσαν πιο πολύ τα ζώα. Μου έκανε τρομερή εντύπωση ο ελέφαντας που, όπως έμαθα αργότερα, είναι το αγαπημένο ζώο όλων των παιδιών. Στην παράσταση, το θεόρατο ζώο έκανε επίδειξη του τεράστιου βάρους του, του όγκου και της δύναμής του...

Όμως, μετά την παράσταση και λίγο προτού επιστρέψει στη σκηνή, ο ελέφαντας στεκόταν δεμένος συνεχώς σ΄ ένα μικρό ξύλο μπηγμένο στο έδαφος. Μια αλυσίδα κρατούσε φυλακισμένα τα πόδια του. Ωστόσο, το ξύλο ήταν αληθινά μικροσκοπικό κι έμπαινε σε ελάχιστο βάθος μέσα στο έδαφος.

Μολονότι η αλυσίδα ήταν χοντρή και ισχυρή, μου φαινόταν ολοφάνερο ότι ένα ζώο που μπορούσε να ξεριζώνει δέντρα με τη δύναμη του, θα μπορούσε εύκολα να λυθεί και να φύγει. Το θεωρούσα αληθινό μυστήριο. Μα τι τον κρατάει; Γιατί δεν το σκάει;

Όταν ήμουν πέντε ή έξι ετών πίστευα ακόμα στη σοφία των μεγάλων. Ρώτησα τότε κάποιον δάσκαλο ,τον πατέρα μου ή ένα θείο μου, για το μυστήριο του ελέφαντα. Κάποιος μου εξήγησε ότι ο ελέφαντας είναι δαμασμένος. Έκανα τότε την προφανή ερώτηση: Κι αφού είναι δαμασμένος, γιατί τον αλυσοδένουν;

Δε θυμάμαι να πήρα κάποια ικανοποιητική απάντηση. Με τον καιρό, ξέχασα το μυστήριο του ελέφαντα με το παλούκι, και το θυμόμουν μόνο όταν βρισκόμουν με κάποιους που είχαν αναρωτηθεί κάποτε πάνω στο ίδιο θέμα

Πριν από μερικά χρόνια ανακάλυψα - ευτυχώς για μένα - ότι κάποιος είχε αρκετή σοφία ώστε ν΄ ανακαλύψει την απάντηση. Ο ελέφαντας του τσίρκου δεν το σκάει γιατί τον έδεναν σ΄ένα παρόμοιο παλούκι από τότε που ήταν πολύ, πολύ μικρός.

Έκλεισα τα μάτια και φαντάστηκα τον νεογέννητο ανυπεράσπιστο ελέφαντα δεμένο στο παλούκι. Είμαι βέβαιος ότι τότε το ελεφαντάκι είχε σπρώξει, τραβήξει και ιδρώσει πασχίζοντας να λευτερωθεί. Μα, παρόλες τις προσπάθειές του, δεν τα είχε καταφέρει, γιατί το παλούκι ήταν πολύ γερό για τις δυνάμεις του.

Φαντάστηκα ότι θα κοιμόταν εξαντλημένο και την επόμενη μέρα θα προσπαθούσε ξανά, και τη μεθεπόμενη το ίδιο... Ώσπου μια μέρα, μια φρικτή μέρα για την ιστορία του, το ζώο θα παραδεχόταν την αδυναμία του και θα υποτασσόταν στη μοίρα του.

Αυτός ο πανίσχυρος και θεόρατος ελέφαντας που βλέπουμε στο τσίρκο δεν το σκάει γιατί νομίζει ότι δεν μπορεί, ο δυστυχής. Η ανάμνηση της αδυναμίας που ένιωσε λίγο μετά τη γέννησή του είναι χαραγμένη στη μνήμη του. Και το χειρότερο είναι ότι ποτέ δεν αμφισβήτησε σοβαρά αυτή την ανάμνηση. Ποτέ μα ποτέ δεν ξαναπροσπάθησε να δοκιμάσει τις δυνάμεις του..."

-Έτσι είναι, Ντεμιάν. Όλοι είμαστε λίγο-πολύ σαν τον ελέφαντα του τσίρκου. Περιδιαβαίνουμε τον κόσμο δεμένοι σε εκατοντάδες παλούκια που μας στερούν την ελευθερία. Ζούμε πιστεύοντας ότι δεν μπορούμε να κάνουμε ένα σωρό πράγματα, απλώς επειδή μια φορά, πριν από πολύ καιρό, όταν είμαστε μικροί, προσπαθήσαμε και δεν τα καταφέραμε.

Πάθαμε τότε το ίδιο με τον ελέφαντα. Χαράξαμε στη μνήμη μας αυτό το μήνυμα: Δεν μπορώ, δεν μπορώ και ποτέ δε θα μπορέσω.

Ο Χόρχε έκανε μια μεγάλη παύση. Ύστερα πλησίασε, κάθισε στο πάτωμα μπροστά μου και συνέχισε: Αυτό σου συμβαίνει, Ντέμι. Ζεις μέσα στα όρια της ανάμνησης ενός Ντεμιάν που δεν υπάρχει πια, εκείνου που δεν τα κατάφερε. Ο μοναδικός τρόπος να μάθεις εάν μπορείς, είναι να προσπαθήσεις πάλι με όλη σου την ψυχή... Με όλη σου την ψυχή!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Είναι η ιστορία του αλυσοδεμένου ελέφαντα του Χόρχε Μπουκάι (Jorge Bucay).

Αυτή η ιστορία αφορά όλους μας σε κάποιο βαθμό. Παραμένουμε δεμένοι σε μικρά ή μεγάλα παλούκια, χωρίς να αντιλαμβανόμαστε ότι στην τωρινή πραγματικότητα έχουμε τη δύναμη να αποδεσμευτούμε. Αποφεύγουμε να δοκιμάσουμε τις δυνάμεις μας για να απαλλαγούμε απ’ αυτά που μας βαραίνουν και για να επιδιώξουμε αυτά που επιθυμούμε, γιατί πιστεύουμε ότι δεν μπορούμε να τα καταφέρουμε. Όμως η αίσθηση της αδυναμίας είχε πραγματική υπόσταση μόνο στο παρελθόν: όταν ήμασταν παιδιά τότε ίσως πραγματικά δεν μπορούσαμε να τα καταφέρουμε. Σαν ενήλικες όμως έχουμε πολύ μεγάλες δυνατότητες, αρκεί να τις εμπιστευτούμε.
xbet

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξέρετε να αγαπάτε τον εαυτό σας?   Δευ 7 Ιουλ 2014 - 11:34

Ναρκισσισμός: Ποια είναι τα χαρακτηριστικά της…ωραιοπαθούς διαταραχής
23 Ιουνίου 2014
Ο ναρκισσισμός αποτελεί διαταραχή προσωπικότητας- συμπεριφοράς. Ποια είναι τα χαρακτηριστικά του; Υπάρχει θεραπεία;
Γράφει: Αντωνιάδου Ζωγραφιά
Ψυχαναλύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

Ο όρος ''ναρκισσισμός'' είναι δανεισμένος από μια διαστροφή που περιέγραψε ο P. Vacke, κατά την οποία ένα ενήλικο άτομο έχει για το ίδιο του το σώμα τη στοργή και τον ερωτισμό, με τα οποία περιβάλλουμε γενικά έναν ερωτικό σύντροφο (σεξουαλικό αντικείμενο). Με απλά λόγια, ο ναρκισσισμός δηλώνει την αγάπη και τον έρωτα που τρέφει κάποιος για τον ίδιο του τον εαυτό.

Ο ναρκισσισμός, αποτελεί μία διαταραχή προσωπικότητας- συμπεριφοράς. Τα χαρακτηριστικά που διακρίνουν ένα άτομο με ναρκισσιστική προσωπικότητα, είναι: ο εγωκεντρισμός, η επιδειξιομανία, η αλαζονεία, η δυσκολία συναισθηματικής συμμετοχής καθώς επίσης και οι εκμεταλλευτικές διαπροσωπικές σχέσεις.

Τα άτομα με ναρκισσιστική προσωπικότητα, είναι προικισμένα με μια καλύτερη κοινωνική προσαρμοστικότητα και πετυχαίνουν να δημιουργήσουν μια σημαντική επιστημονική, καλλιτεχνική ή πολιτική σταδιοδρομία. Έτσι, λοιπόν παρατηρείται ένα περίεργο φαινόμενο. Σε ένα άτομο με ναρκισσιστική προσωπικότητα, σχεδόν πάντα οι επαγγελματικές και κοινωνικές του δραστηριότητες να στέφονται με απόλυτη επιτυχία. Παρόλα αυτά, όμως η ιδιωτική του ζωή και κυρίως ο ψυχικός του κόσμος κυριαρχούνται από συναισθήματα μοναξιάς και μειονεκτικότητας.
Ο ναρκισσισμός είναι η ερωτική ορμή του ατόμου, το πάθος, το γενετήσιο ένστικτο προς ηδονή (ή αλλιώς libido) για τον ίδιο του τον εαυτό. Μπορεί λοιπόν, κάλλιστα να ειπωθεί, ότι ο ναρκισσισμός είναι ένα συμπλήρωμα libido του εγωϊσμού, με αποτέλεσμα να αποτελεί την πηγή της μεγαλομανίας, ερωτομανίας, μανίας ζηλοτυπίας και όχι σπάνια μανίας καταδίωξης.

Η μεγαλομανία του νάρκισσου ατόμου, είναι η άμεση συνέπεια της μεγαλοποίησης του εγώ.
Για αυτό, ένα δυσάρεστο περιστατικό, μία απογοήτευση ή μία αποτυχία σε ένα ναρκισσιστικό άτομο, θα κλονίσει σοβαρά το συναίσθημα του αυτοσεβασμού, μπορεί να παραλύσει την ικανότητά του για δράση και το ενδιαφέρον του για τη ζωή, με αποτέλεσμα να του προκληθεί μία ανακλιτική κατάθλιψη.

Υποστηρίζεται, ότι από τη στιγμή που η libido είναι ικανή να προσαρμόζεται και στο σώμα και το πρόσωπο του ίδιου ατόμου, αντί να προσκολλάται σε άλλο άτομο, δεν μπορεί να προκαλείται από ένα ασήμαντο γεγονός. Είναι λοιπόν πολύ πιθανόν, ότι ο ναρκισσισμός αποτελεί μία γενική και πρωταρχική κατάσταση μη ικανοποίησης της libido. Με βάση αυτό, λοιπόν ο ναρκισσισμός είναι ουσιαστικά ο αυτοερωτισμός, η σεξουαλική ενέργεια (libido) του νάρκισσου ατόμου για τον ίδιο του τον εαυτό.

Έτσι λοιπόν, διάφορα παλαιά ψυχικά τραύματα, μία απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου, αλλά προπάντων τα ψυχικά τραύματα κατά την ψυχοσεξουαλική ανάπτυξη, μια απόρριψη ή ακόμα και κακοποίηση κατά την παιδική ή εφηβική ηλικία, προδιαθέτουν ένα άτομο να αναπτύξει μια ναρκισσιστική προσωπικότητα, η οποία κάλλιστα μπορεί να γίνει και καταθλιπτική.
Σίγουρα ο ναρκισσισμός, όπως άλλωστε και πολλές από τις διαταραχές προσωπικότητας ή συμπεριφοράς, χαρακτηρίζονται από έντονες μεταλλαγές, από πολύ έντονα θετικά σε πολύ έντονα αρνητικά συναισθήματα, και από πεισματάρικη- παιδική ανταγωνιστικότητα σε έντονη αντιζηλεία, όπου όλα όμως βρίσκουν τις ρίζες τους στην έλλειψη αγάπης που βιώνει το ίδιο το άτομο.

Θεραπεία

Η θεραπεία για την αντιμετώπιση του ναρκισσισμού, πραγματοποιείται είτε με ψυχανάλυση είτε με ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία. Θα πρέπει όμως να διευκρινιστεί ότι ενδέχεται να υπάρχει σχέση ναρκισσιστικής διαταραχής και διπολικής διαταραχής (μανιοκατάθλιψης). Και εδώ είναι σημαντικό, να εξεταστεί κατά πόσο τα στοιχεία του ναρκισσιστικού χαρακτήρα είναι όντως στοιχεία χαρακτήρα και όχι συμπτώματα υπομανίας ή μανίας της διπολικής διαταραχής όπου θα πρέπει να τον αναλάβει ειδικός ιατρός-ψυχίατρος- αφού τα φάρμακα ίσως να είναι απαραίτητα.
http://www.iatronet.gr/ygeia/psyxiki-ygeia/article/27244/narkissismos-poia-einai-ta-xaraktiristika-tiswraiopathoys-diataraxis.html
xbet

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξέρετε να αγαπάτε τον εαυτό σας?   Δευ 7 Ιουλ 2014 - 11:36

Πώς θα αγαπήσω το σώμα μου
13 Ιουνίου 2014
Δεν τα πάτε καλά με την εικόνα του σώματός σας; Δείτε συμβουλές για να αγαπήσετε το σώμα σας και να βελτιώσετε την αυτοπεποίθηση και τις σχέσεις σας.
Γράφει: Δηλάκη Γεωργία
Κοινωνιολόγος, Διδάκτωρ Ψυχολογίας

Οι γρήγοροι και πιεστικοί ρυθμοί της σύγχρονης ζωής, μας στερούν, συχνά, το χρόνο που χρειάζεται να αφιερώνουμε στις σχέσεις μας και έχουν ως αποτέλεσμα να αξιολογούμε τους άλλους από την εντύπωση που μας κάνει η πρώτη τους εμφάνιση. Κεντρικό ρόλο στις καθημερινές συναναστροφές και στην εκδήλωση της κοινωνικής μας συμπεριφοράς έχει το σώμα μας. Η εικόνα που έχουμε, επομένως, για το σώμα μας αποτελεί βασικό παράγοντα για τη διαμόρφωση της αίσθησης της αυτό-αξίας μας και τον τρόπο με τον οποίο αλληλεπιδρούμε με τους γύρω μας. Όμως, η εικόνα του σώματος δεν περιορίζεται μόνο σε αυτό που βλέπουμε στον καθρέφτη, περιλαμβάνει και τις σκέψεις, τις αντιλήψεις και τα συναισθήματά μας για αυτό.

Πώς μπορείτε, όμως, να αποκτήσετε μια θετικότερη εικόνα για το σώμα σας και να απολαύσετε τα οφέλη αυτής της βελτίωσης σε προσωπικό επίπεδο ; Υπάρχουν τρόποι να λειτουργήσει το σώμα σας ως «σύμμαχος» στις σχέσεις σας;
■Αναδείξτε τα στοιχεία της εμφάνισής σας που σας κάνουν να νιώθετε θετικά και αξιοποιείστε τα, σε συνδυασμό με τα προσόντα σας (γνώσεις, δεξιότητες), τα προσωπικά σας χαρίσματα (ταλέντα, προτερήματα) και επιτεύγματα, για να προβάλλετε τη μοναδικότητά σας.
■Μην εστιάζετε την προσοχή σας αποκλειστικά στο σημείο του σώματός σας που δεν θεωρείτε ελκυστικό. Εάν αφήνετε τη σκέψη σας να περιστρέφεται συνέχεια γύρω από το συγκεκριμένο σημείο, το οποίο αποτελεί πηγή αρνητικών συναισθημάτων για εσάς, αυξάνετε την πιθανότητα να στραφούν και τα βλέμματα των άλλων πάνω του.
■Μη βάζετε το σώμα σας κάτω από μεγεθυντικό φακό : Η εμμονή με τις θεωρούμενες ατέλειες ελαττώνει την ενέργειά σας και σας αποσπά την προσοχή από πιο σημαντικά ζητήματα, στερώντας σας τη δημιουργικότητα και τη δυνατότητα να εξελιχθείτε σε όλους τους τομείς της ζωής σας. Να θυμάστε ότι κανείς δεν παρατηρεί τα σωματικά ψεγάδια σας όσο εσείς οι ίδιοι.
■Αφήστε το σώμα σας να «μιλήσει» : Συνδυάστε τη λεκτική επικοινωνία με τη μη λεκτική, η οποία είναι σε όλους μας γνωστή ως «γλώσσα του σώματος» και έχει να κάνει με τις πληροφορίες που μεταδίδει το σώμα μας, μέσω των κινήσεων και της στάσης, της έκφρασης του προσώπου, του χαμόγελου, της φωνής, του βλέμματος, των χειρονομιών, τα οποία αποτελούν ένα σημαντικό στοιχείο της δημόσιας συμπεριφοράς και αν τα αξιοποιήσετε θα εκπέμψετε τα μηνύματα που εσείς θέλετε για τον εαυτό σας.
■Απελευθερωθείτε από τις ενδυματολογικές υποδείξεις της μόδας : Μη δίνετε την εξουσία στα μεγέθη των ρούχων και τους αριθμούς, ώστε να σας προκαλούν ανασφάλεια και συναισθήματα απόρριψης για το σώμα σας. Άν προσπαθείτε να συμμορφώσετε το σώμα σας ή να το «χωρέσετε» στα μηδέν ή small νούμερα ρούχων που προάγει η βιομηχανία της μόδας, όχι μόνο δεν θα βιώνετε συναισθηματική ικανοποίηση από τις ενδυματολογικές σας επιλογές αλλά θα έχετε διαρκώς την αίσθηση του ανικανοποίητου.
■Εκτιμήστε την αυθεντικότητά σας :Μην μπαίνετε στη διαδικασία ανταγωνισμού και συγκρίσεων με άλλα άτομα ή με τις εξιδανικευμένες –και συχνά κατασκευασμένες- εικόνες μέσω των ΜΜΕ, θέτοντας αυστηρά κριτήρια αξιολόγησης της εξωτερικής σας εμφάνισης. Υιοθετήστε ρεαλιστικές προσδοκίες για το σώμα σας και μην προσπαθείτε να αντιγράψετε κυρίαρχα πρότυπα ομορφιάς και θηλυκότητας/ αρρενωπότητας στην προσπάθειά σας για μια ελκυστικότερη παρουσίαση του εαυτού.
■Μη φοβάστε την οικειότητα στις σχέσεις σας. Το σώμα μας μπορεί να μας κάνει όλους να βιώσουμε ευχάριστες στιγμές, ανεξάρτητα από τις διαστάσεις, το σχήμα και τα χαρακτηριστικά του : Δείτε το επομένως, σε ένα πλαίσιο ευρύτερο από την εξωτερική του επιφάνεια, αναγνωρίζοντας την αξία των συναισθημάτων που μπορείτε να αντλήσετε από αυτό.
■Φροντίστε το σώμα σας : Όλοι μπορούμε να ασκήσουμε γοητεία και έλξη στο άλλο φύλο, μέσω της αυτοπεποίθησης που απορρέει από ένα φροντισμένο, περιποιημένο και με υψηλά επίπεδα ευεξίας σώμα.

Καλλιεργώντας μια καλύτερη εικόνα σώματος ενισχύετε την αυτοεκτίμησή σας, γεγονός που αντανακλά θετικά και στον τρόπο με τον οποίο σας βλέπουν οι γύρω σας. Επαναδιαπραγματευτείτε, επομένως, τη σχέση με το σώμα σας, εγκαταλείψτε στο «παρασκήνιο» τις αρνητικές πεποιθήσεις που έχετε για αυτό και αφήστε το σώμα σας να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο στις σχέσεις σας!
http://www.iatronet.gr/ygeia/psyxiki-ygeia/article/27148/pws-tha-agapisw-to-swma-moy.html

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΜπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Rokavlon.com No2 :: φόρουμ ανοικτό :: Γηράσκω αεί διδασκόμενος. :: Ιατρικά Θέματα-
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.ΕνότηταΜετάβαση σε: